Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kazançlı Yatırımlar, Rasyonel Çözümler... Başakland Emlak  
Français
 
فارسی
 
العربية
 
Español
 
Pусский
 
Deutsch
 
English
 
Türkçe

Metrokent

Başakland Menü

Emlak Arama

Şehir :
Semt :
Durum :
Türü :
:
 
Fiyat :
 
 

Referans Kodu

Referans Kodu :
 

Hava Durumu

 
ISTANBUL
 
ISTANBUL

Kredi Hesapla

Tutar: TL
Vade: Ay
Faiz: %
Aylık Ödeme

Buradaki bilgiler ortalamadır daha detaylı bilgi için bankalara başvurunuz.

E-Posta Listesi

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta listemize kayıt olabilirsiniz.
İsim Soyad :
E-Posta :
 

İl İl Türkiye

Türkiye'yi Keşfet!

Başakland Emlak

Gazeteler

 
manetler

Başakşehir

Nüfus: 193,750
Yüzölçümü (km kare): 104,33 km2
Mahalle: 9
Köy: 1

Başakşehir İlçesi, Küçükçekmece İlçesi’ne bağlı; Başakşehir, Kayabaşı, Ziya Gökalp, Güvercintepe, Altınşehir, Şahintepe yerleşimleri, Mehmet Akif Mahallesi’nin TEM’in kuzeyinde kalan bölümü, Sazlıdere Baraj Gölü’nün batısında, doğusunda ve güneyinde kalan kısımlarıyla Şamlar Köyü, Esenler İlçesi’ne bağlı; Başakşehir Büyükçekmece İlçesi’ne bağlı Bahçeşehir yerleşimlerini kapsayan ve yaklaşık 10434 Hektarlık yeni bir ilçe.

194 bini aşkın nüfusuyla Başakşehir’in kuzeyinde ve kuzeybatısında Arnavutköy, kuzeydoğusunda Sultangazi, güneyinde Avcılar, Küçükçekmece ve Bağcılar, doğusunda Esenler, batısında ve güneybatısında ise Esenyurt ilçeleri bulunmaktadır.

Başakşehir, İstanbul'un bir ilçesidir. 2008 yılında Küçükçekmece ilçesinden ayrılarak ilçe yapılmıştır. Denize kıyısı olmayan Başakşehir, kuzeyde Arnavutköy, kuzeydoğuda Eyüp, doğuda Sultangazi ve Esenler, güneyde Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile güneybatıda Esenyurt ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe üç ana bölgeden oluşmaktadır:
Başak Konutları - İkitelli,
Altınşehir - Kayabaşı
Bahçeşehir

Başakşehir 1. ve 2. etapları, Altınşehir merkezi, Güvercintepe, Şahintepe mahalleleri ve Kayabaşı köyü Küçükçekmece Belediyesi'ne, 4. etap ve 5. etap'ı Esenler Belediyesi'ne, Bahçeşehir ise Büyükçekmece ilçesine bağlı bir belde belediyesi durumundaydı. Fakat son yapılan düzenlemelerle bu semtler birleştirilerek Başakşehir ilçesi kuruldu.

TARİH
İlçenin kurulduğu bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu bölgenin Osmanlı dönemindeki ismi Azatlık'tır. Bu dönemde, Osmanlı Devleti'nin barut ihtiyacı buradan karşılanmaktaydı. Daha sonra, Altınşehir - Kayabaşı hattı başta olmak üzere bölgeye Resneli Çiftliği denmiştir.

Çiftlik ve çevresindeki arazilerin parsellenmesi ve imara açılmasıyla ilçenin bugünkü mahalleleri oluşmuştur. İstanbul'daki bilinen ilk yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası ilçenin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde bulunmaktadır. Mağarada alt paleotik çağ ait kalıntılar ve Bizans dönemine ait bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Fakat ağır tahribata uğramıştır. Mağaranın güneyindeki taş ocakları yarığı birçok yerli sinema filmine mekan olmuştur. Şamlar bendi ve baruthanesi Osmanlı döneminde yapılmış ve günümüze gelmeyi başarmıştır.

İlçedeki en sağlıklı biçimde günümüze ulaşan eser Resneli Çiftliği'dir. Meşrutiyet'in ilânında önemli rolü olan bu Arnavut kökenli Osmanlı devlet adamı Resneli Niyazi Bey'e ait çiftlik hala ayaktadır. Yarım Burgaz Mağarası'nı geçtikten sonra tarihi konaklar görülebilir. Ayrıca, çiftlik bölgesinin içinde bulunduğu vadide bitki çeşitliliği çok fazladır. Bu nedenle, buranın eko-arkeoloji parkına dönüştürülmesi düşünülmüştür. Şahintepe yolunda Sazlıdere üzerinde bir de tarihi köprü bulunmaktadır. Ancak hala kullanılan köprüde de ağır tahribat söz konusudur.

EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİ
İlçede üniversite yapılması planlanmakta veya halihazırdaki İstanbul Üniversitesi'nin fakültelerinden birinin bölgede yerleşke açması düşünülmektedir. Bahçeşehir ve Başak Konutları yeterli sayıda devlet ve özele okula sahiptir. Ancak Altınşehir'de okul sayısı yetersizdir. İlçenin en büyük mahellerinden Şahintepe'de sadece tek bir ilköğretim okulu vardır. Bu bölgedeki plansız yerleşim sorunun başlıca nedenidir. İlçede bir devlet hastanesi vardır ve çok sayıda sağlık kuruluşu mevcuttur. Ancak bu alanda da eşit olmayan dağılım söz konusudur. Bahçeşehir ve Başak Konutları, hem devlet hem de özel kuruluşlar açısından daha donanımlıyken Altınşehir bölgesinde eğitim alanında da olduğu gibi sağlık ocakları dahil tüm sağlık hizmetleri yetersizdir.

ULAŞIM
İlçenin güneyinden TEM otoyolu geçmektedir. Demiryolları Bahçeşehir'den geçmekte ve Ispartakule'de bir tren istasyonu bulunmakdadır. Hattın banliyö olarak uzatılması gündeme sık sık gelse de böyle bir çalışma henüz yürürlükte değildir. Devam eden metro çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte Başak Konutları ve sanayi merkezi olan İkitelli'den geçerek raylı sistem Atatürk Olimpiyat Stadı'na kadar uzanacaktır. Böylece sanayi merkezi olan İkitelli'ye ve Atatürk Olimpiyat Stadı'na ulaşımın daha kolay olması ve ilgininde artması beklenmektedir. İlerleyen zamanlarda ilçenin birbirinden kopuk semtlerini birbirine bağlayacak bir kuzey yolu yapımı düşünülmekdedir.

COĞRAFYA
İlçenin kuzeyi ormanlarla kaplıdır. Bunun dışında, bitki örtüsü bozkır ve çalılıklardan oluşur. Sazlıdere vadisi oldukça zengin bitki örtüsüne sahiptir. Sazlıdere baraj gölü ilçe sınırları içindedir. Sazlıdere akarsuyu buradan doğup Küçükçekmece gölüne akar. Ancak atık sular nedenıyle cazibesini kaybetmişdir. Ayamama deresi de ilçe sınırları içinde doğar. Bahçeşehir'den de Ispartakule deresi geçmekdedir. İlçede henüz herhangi bir ağaçlandırma alanı yoktur.

SOSYO-KÜLTÜREL ÖZELLİKLER
İlçede sosyal yaşam alanları: Başak Konutları Sular Vadisi ve Türkiye'nin en büyük yapay göleti olan Bahçehir'deki gölet ve çevresindedir. Bahçeşehir ve Başak Konutları'nda sosyal ve kültürel yapılar mevcuttur. Ancak en sorunlu bölge olan Altınşehir bölgesinde henüz altyapı çalışmaları bile yapılmamıştır. Türkiye'nin en büyük stadyumu olan Atatürk Olimpiyat Stadı bu ilçededir.

Başakşehir Belediye Başkanlığı
Bahçeşehir Hizmet Binası

Telefon: 0212 622 60 00
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: belediye@basaksehir.bel.tr
Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Şehit Gaffar Okan Cad. 34538 Başakşehir İstanbul

Başakşehir Hizmet Binası
Telefon: 0212 692 55 00
Faks: 0212 692 55 90
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: belediye@basaksehir.bel.tr
Adres: Başak Mah. 5. Etap 1. Kısım Akşemsettin İ.Ö.O. yanı Başakşehir İstanbul

Başakşehir Kaymakamlığı
Kaymakam:
Cevdet Can
Telefon: 0212 488 49 40
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: basaksehir@istanbul.gov.tr
Adres: Yunus Emre Hükümet Konağı 5. Etap 2. Kısım Başakşehir İstanbul

BAŞAKŞEHİR

Başakşehir, İstanbul'un bir ilçesidir  2008 yılında Küçükçekmece ilçesinden ayrılarak ilçe yapılmıştırDenize kıyısı olmayan Başakşehir, kuzeyde Arnavutköy, kuzeydoğuda Eyüp, doğuda Sultangazi ve Esenler, güneyde Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile güneybatıda Esenyurt ilçeleriyle çevrilidir.


İlçe üç ana bölgeden oluşmaktadır:


Başak Konutları - İkitelli,

Altınşehir - Kayabaşı

Bahçeşehir 
Başakşehir 1 ve 2 etapları, Altınşehir merkezi, Güvercintepe, Şahintepe mahalleleri ve Kayabaşı köyü Küçükçekmece Belediyesi'ne, 4 etap ve 5 etap'ı Esenler Belediyesi'ne, Bahçeşehir ise Büyükçekmece ilçesine bağlı bir belde belediyesi durumundaydı Fakat son yapılan düzenlemelerle bu semtler birleştirilerek Başakşehir ilçesi kuruldu


Tarih


İlçenin kurulduğu bölgenin tarihi oldukça eskidir Bu bölgenin Osmanlı dönemindeki ismi Azatlık'tır Bu dönemde, Osmanlı Devleti'nin barut ihtiyacı buradan karşılanmaktaydı Daha sonra, Altınşehir - Kayabaşı hattı başta olmak üzere bölgeye Resneli Çiftliği denmiştir


Çiftlik ve çevresindeki arazilerin parsellenmesi ve imara açılmasıyla ilçenin bugünkü mahalleleri oluşmuştur İstanbul'daki bilinen ilk yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası ilçenin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde bulunmaktadır Mağarada alt paleotik çağ ait kalıntılar ve Bizans dönemine ait bir kilise kalıntısı bulunmaktadır Fakat ağır tahribata uğramıştır Mağaranın güneyindeki taş ocakları yarığı birçok yerli sinema filmine mekan olmuştur Şamlar bendi ve baruthanesi Osmanlı döneminde yapılmış ve günümüze gelmeyi başarmıştır


İlçedeki en sağlıklı biçimde günümüze ulaşan eser Resneli Çiftliği'dir. Meşrutiyet'in ilânında önemli rolü olan bu Arnavut kökenli Osmanlı devlet adamı Resneli Niyazi Bey'e ait çiftlik hala ayaktadır. Yarım Burgaz Mağarası'nı geçtikten sonra tarihi konaklar görülebilir. Ayrıca, çiftlik bölgesinin içinde bulunduğu vadide bitki çeşitliliği çok fazladır. Bu nedenle, buranın eko-arkeoloji parkına dönüştürülmesi düşünülmüştür. Şahintepe yolunda Sazlıdere üzerinde bir de tarihi köprü bulunmaktadır. Ancak hala kullanılan köprüde de ağır tahribat söz konusudur


Eğitim ve Sağlık Hizmetleri


İlçede üniversite yapılması planlanmakta veya halihazırdaki İstanbul Üniversitesi'nin fakültelerinden birinin bölgede yerleşke açması düşünülmektedir Bahçeşehir ve Başak Konutları yeterli sayıda devlet ve özele okula sahiptir Ancak Altınşehir'de okul sayısı yetersizdir İlçenin en büyük mahallerinden Şahintepe'de sadece tek bir ilköğretim okulu vardır Bu bölgedeki plansız yerleşim sorunun başlıca nedenidir İlçede bir devlet hastanesi vardır ve çok sayıda sağlık kuruluşu mevcuttur Ancak bu alanda da eşit olmayan dağılım söz konusudur Bahçeşehir ve Başak Konutları, hem devlet hem de özel kuruluşlar açısından daha donanımlıyken Altınşehir bölgesinde eğitim alanında da olduğu gibi sağlık ocakları dahil tüm sağlık hizmetleri yetersizdir


Ulaşım

İlçenin güneyinden TEM otoyolu geçmektedir
 Demiryolları Bahçeşehir'den geçmekte ve Ispartakule'de bir tren istasyonu bulunmaktadır Hattın banliyö olarak uzatılması gündeme sık sık gelse de böyle bir çalışma henüz yürürlükte değildir Devam eden metro çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte Başak Konutları ve sanayi merkezi olan İkitelli'den geçerek raylı sistem Atatürk Olimpiyat Stadı'na kadar uzanacaktır Böylece sanayi merkezi olan İkitelli'ye ve Atatürk Olimpiyat Stadı'na ulaşımın daha kolay olması ve ilginin de artması beklenmektedir İlerleyen zamanlarda ilçenin birbirinden kopuk semtlerini birbirine bağlayacak bir kuzey yolu yapımı düşünülmektedir


Coğrafyası ve bitki örtüsü


İlçenin kuzeyi ormanlarla kaplıdır. Bunun dışında, bitki örtüsü bozkır ve çalılıklardan oluşur Sazlıdere vadisi oldukça zengin bitki örtüsüne sahiptir. Sazlıdere baraj gölü ilçe sınırları içindedir. Sazlıdere akarsuyu buradan doğup Küçükçekmece gölüne akar. Ancak atık sular nedeniyle cazibesini kaybetmiştir. Ayamama deresi de ilçe sınırları içinde doğar Bahçeşehir'den de Ispartakule deresi geçmektedir. İlçede henüz herhangi bir ağaçlandırma alanı yoktur.


Sosyo-Kültürel Özellikleri


İlçede sosyal yaşam alanları:

Başak Konutları Sular Vadisi ve Türkiye'nin en büyük yapay göleti olan Bahçeşehir'deki gölet ve çevresindedir. Bahçeşehir ve Başak Konutları'nda sosyal ve kültürel yapılar mevcuttur Ancak en sorunlu bölge olan Altınşehir bölgesinde henüz altyapı çalışmaları bile yapılmamıştır Türkiye'nin en büyük stadyumu olan Atatürk Olimpiyat Stadı bu ilçededir Ancak ulaşım zorluğu ve çevre şartlarının yetersizliği nedeniyle stat tam kapasite olarak kullanılamamaktadır


Son yapılan yerel seçimler sonucunda Başakşehir'in belediye başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden aday olan Mevlüt Uysal olarak belirlenmiştir.

 

 

Bilgiler

İlçe nüfusu

193,750 

Yüzölçümü

104.33 km²

Koordinatlar

 

Alan kodu

212

İl plaka kodu

34

Yönetim

Ülke

Türkiye

Coğrafi Bölge

Marmara Bölgesi

İl

İstanbul

Kaymakam

Cevdet Can

Belediye başkanı

Mevlüt Uysal (AKP)

BelediyeWebsitesi

http://www.basaksehir.bel.tr

KaymakamlıkWebsitesi

http://www.basaksehir.gov.tr

 

Başakşehir Belediye Başkanlığı
Bahçeşehir Hizmet Binası

Telefon: 0212 622 60 00
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: belediye@basaksehir.bel.tr
Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Şehit Gaffar Okan Cad. 34538 Başakşehir İstanbul

Başakşehir Hizmet Binası
Telefon: 0212 692 55 00
Faks: 0212 692 55 90
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: belediye@basaksehir.bel.tr
Adres: Başak Mah. 5. Etap 1. Kısım Akşemsettin İ.Ö.O. yanı Başakşehir İstanbul

Başakşehir Kaymakamlığı
Kaymakam:
Cevdet Can
Telefon: 0212 488 49 40
Web: www.basaksehir.bel.tr
Email: basaksehir@istanbul.gov.tr
Adres: Yunus Emre Hükümet Konağı 5. Etap 2. Kısım Başakşehir İstanbul

 

BAŞAKŞEHİR İLÇESİ


KONUMU
5747 sayılı "Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun" çerçevesinde, Küçükçekmece'ye bağlı 6, Esenler ve Bahçeşehir'e bağlı 2'şer mahallenin katılımıyla Başakşehir İlçesi kurulmuştur. 9 mahalle ve 1 köyden oluşan Başakşehir İlçesi'nin toplam alanı 10.433,6 Ha olup, Küçükçekmece İlçesinden katılan alan 6.730 Ha'dır. İlçenin kuzeyinde ve kuzeybatısında Arnavutköy Belediyesi; kuzeydoğusunda Sultangazi Belediyesi; güneyinde Avcılar Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi; doğusunda Esenler Belediyesi; batısında ve güneybatısında ise Esenyurt Belediyesi yer almaktadır.


NÜFUSU
Başakşehir İlçesi'nin toplam nüfusu 193,750 kişidir. 


ULAŞIM
Şehirlerarası ulaşımı sağlayan ve Başakşehir İlçesi'nin güneyinden geçmekte olan TEM Otoyolu. 1. derecede önem arz etmektedir. 2. boğaz köprüsünün uzantısı şeklinde devam eden TEM Otoyolu Edirne'ye doğru erişimi sınırlı olarak devam etmekte olup, Mahmutbey kavşağından kuzeye doğru İkitelli'ye kol vermektedir. TEM'in yan yolları ise yol hiyerarşisinde ikinci derecede öneme sahiptir. Bunların dışında, ilçede önemli ana arterler bulunmakla birlikte, düzenli bir yol hiyerarşisi bulunmamaktadır. Küçükçekmece İlçesi'nde toplu taşıma olarak otobüs ve minibüs hatları bulunmaktadır. Ancak, Sirkeciden başlayarak, ilçe sınırları içerisinde kuzey-güney yönünde devam eden demiryolu, Halkalı'dan sonra şehirlerarası hizmet vermektedir. Bunlara ek olarak projesi devam eden hafif metro ve projesi tamamlanmış olan metro hattı ve uygulaması devam eden metro hattı bulunmaktadır. 

HİDROLOJİK YAPI

Yeraltı ve yerüstü su kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan Başakşehir İlçesi'ndeki yerüstü suları, Küçükçekmece Gölü'nü besleyen Sazlıdere, Nakkaşdere ve bu derelerin kollarından oluşmaktadır. Sazlıdere: Yaklaşık 40 km. uzunluğunda olan Sazlıdere, İstanbul'un Küçükçekmece Gölü'ne dökülen en önemli akarsuyudur. Su havzalarının sularını toplayarak, güneydoğu yönünde akar. Küçükçekmece Gölü'nün yakınlarında tabanını genişleterek göle dökülür. Nakkaşdere: Küçükçekmece Gölü'ne dökülen ikinci önemli akarsudur. Küçükçekmece Gölü'nün kuzeyinde kalan küçük havzanın sularını toplayarak göle dökülür. Sazlıdere Baraj Gölü: İlçenin kuzeyinde yer alan Sazlıdere Baraj Gölü, İstanbul'da enerji üretimi sağlayan önemli tesislerden biridir. Sazlıdere Baraj Gölü'nün ekolojik dengenin korunması ve sahip olduğu değerlerin yok olmasının önlenmesi amacıyla belirlenen havza sınırları içerisinde mutlak, kısa, orta ve uzun mesafe koruma kuşakları oluşturulmuştur. Başakşehir İlçesinin 724,5 ha'lık kısmı Sazlıdere Baraj Gölü havzası içerisinde kalmaktadır.


JEOLOJİK YAPI

Başakşehir İlçesi sınırları dahilinde, 2.123 Ha'lık alanda 1/5000 ölçekli imar planına esas yerleşime uygunluk haritaları; 2.444,1 ha'lık alanda ise, 1/1000 ölçekli uygulama imar planına esas yerleşime uygunluk haritaları hazırlanmış ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın ilgili birimlerince onaylanmıştır. Altınşehir ile Sazlıdere Havzası arasında kalan yaklaşık 600 Ha'lık alanda 1/1000 ölçekli uygulama imar planına esas yerleşime uygunluk haritalarının hazırlanması işi ihale edilmiş olup, çalışmaları devam etmektedir. 

TOPLU KONUT ALANLARI

Başakşehir İlçesindeki yerleşim alanları büyük ölçüde toplu konut şeklinde gelişme göstermektedir. Bu alanlar: Başakşehir Toplu Konut Alanı:Büyükşehir Belediyesi tarafından pilot bölge olarak seçilen İkitelli bölgesinde yer alan Başakşehir 1., 2. ve 4. Etapta bu güne kadar toplam 14.000 konut yapılmıştır. Onur Kent:20.07.1966 tarih 775 sayılı Gecekondu Önleme Kanununa dayanılarak, orta gelirli aileleri konut sahibi yapabilmek amacıyla, Küçükçekmece Belediye Başkanlığının 1997 tarihinde başlattığı bir toplu konut projesidir Oyak ve Tatarcık Öneri Toplu Konut Alanları:Başakşehir İlçesi'nin kuzeyinde bulunan Oyak Toplu Konut Alanı ve kuzeybatısında bulunan Tatarcık Toplu Konut Alanı, ilçenin rezerv konut alanları olup, bu alanlarda 1/1000 ölçekli uygulama imar planı çalışmaları tamamlanmıştır. Kayabaşı Toplu Konut Alanı:Başakşehir İlçesi'nin kuzeyinde bulunan ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca toplu konut alanı olarak ilan edilen Kayabaşı Toplu Konut Alanı, ilçenin rezerv konut alanları olup, bu alanlarda da 1/1000 ölçekli uygulama imar planlan çalışmaları Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca tamamlanmış, ancak henüz yapılaşmaya geçilmemiştir. 


KONUT ALANLARI

Başakşehir İlçesindeki diğer konut alanları, Kayabaşı Köyü ve İkitelli Köyü ile Altınşehir, Şahintepe ve Güvercintepe Mahallelerini kapsayan alanlarda görülmektedir. Kayabaşı Köyü ve İkitelli Köyü, köy merkezleri ile onun çevresinde dağınık şekilde gelişen bir yapıya sahiptir. Altınşehir, Şahintepe ve Güvercintepe Mahallelerini kapsayan bölge ise, özellikle 90'lı yıllardan sonra hızla artan kaçak yapılaşmayla birlikte gelişim gösteren bir yapıdadır.


OLİMPİYAT PARKI

Başakşehir İlçesi'nin İkitelli bölgesinde, Olimpiyat Parkı'nda kurulan ve Türkiye'nin en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadı 75.145 kişi kapasiteli olup; 2002 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir 

SANAYİ ALANLARI

Başakşehir İlçesi'nde sanayi sektörü, ekonomik yapı içinde önemli bir yer tutmaktadır. İstanbul Metropoliten Alanı içerisinde yer alan iki organize sanayi bölgesinden biri olan ve TEM otoyolunun hemen kuzeyinde 700 hektar alan üzerinde kurulan İkitelli Organize Küçük Sanayi Bölgesi, ilçede sanayi sektörünün diğer sektörler içinde büyük bir yüzde ile yer almasını sağlamıştır. Ayrıca, Başakşehir İlçesi sınırları içerinde yer alan Kayabaşı Mevkiinde, parsel ölçeğinde faaliyetlerini sürdüren muhtelif sanayi tesisleri bulunmaktadır.


PLANLAMA ÇALIŞMALARI

A. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlan: -08.01.1996 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve Çevresi Revizyon Nazım İmar Planı. -19.01.2004 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Oyak Nazım İmar Planı - 310 Ha. -02.02.2001 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli İkitelli Atatürk Olimpiyat Parkı Nazım İmar Planı -623 Ha. -21.01.2007 tasdik tarihli 1550-1552 parsellerdeki 3.Derece Arkeolojik Sit Alanı+Tarihi Sit Alanına İlişkin Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı - 32 Ha -11.04.2007 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Kayabaşı Toplu Konut Alanı ve Yakın Çevresi Nazım İmar Planı- 140 Ha. -03.04.2006 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli İkitelli Köyü ve Çevresi Nazım İmar Planı - 249 Ha. s 13.02.2008 tasdik tarihli İkitelli Ayazma Bölgesi Gecekondu Dönüşüm ve Kentsel Yenileme Alanı Nazım İmar Planı - 151 Ha. -13.02.2008 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Kayabaşı Toplu Konut Alanı Revizyon Nazım İmar Planı-1360 Ha. -28.08.2008 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli İkitelli-Tepeüstü Mevkii Nazım İmar Planı Tadilatı -16 Ha. -17.11.2006 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Altınşehir Revizyon Nazım İmar Planı - 168 Ha. -14.03.2008 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Altınşehir Revizyon Nazım İmar Planı - 760 Ha. -23.06.2008 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli İkitelli Gecekondu Önleme Bölgesine İlişkin Nazım İmar Planı Tadilatı - 81 Ha. B. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları: Başakşehir İlçesinde, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı tamamlanmış olan toplam alan 4500 Ha'dır. Bu alanlar: -19.02.1997 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Başakşehir 1. Etap Uygulama İmar Planı - 48 Ha S 31.08.2000 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Başakşehir 2. Etap Uygulama İmar Planı - 30 Ha -05.01.2005 tasdik tarihli 1 /1000 ölçekli Oyak Uygulama İmar Planı - 310 Ha. -23.09.2005 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli İkitelli Atatürk Olimpiyat Parkı Uygulama İmar Planı -623 Ha. -27.06.2006 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Gecekondu Önleme Bölgesi Revizyon Uygulama İmar Planı-81 Ha. -21.01.2007 tasdik tarihli 1550-1552 parsellerdeki 3.Derece Arkeolojik Sit Alanı+Tarihi Sit Alanına İlişkin Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı - 32 Ha. -11.04.2007 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Kayabaşı Toplu Konut Alanı ve Yakın Çevresi Uygulama İmar Planı - 140 Ha. -07.06.2007

Mahalleleri

Altınşehir, Başakşehir

Altınşehir Mahallesi, İstanbul'un Başakşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. Kuzeyinde Güvercintepe; güneyinde TEM karayolu ve Küçükçekmece'ye bağlı Yarımburgaz; batısında Şahintepe, doğusunda Ziya Gökalp mahalleleri vardır. Yüzölçümü olarak ilçenin en küçük mahallesidir.

 

Bahçeşehir, Başakşehir

Bahçeşehir namı diyar Şehr-i Bahçe ya da Süper Kent, Küçükçekmece Gölü'nün kuzeybatısında yer alan TOKİ tarafından toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı son 15 yıl içinde planlı bir şekilde büyüyerek örnek bir uydu kent halini alan, kendi belediyesi olan ve toplu yapılaşması hızla devam eden bir İstanbul semtidir. Bahçeşehir sahip olduğu lüks konutlarıyla çok yüksek gelire sahip insanlara hitap etmektedir. Sahip olduğu çeşitli iş yerleri ve ofislerle de bir iş ve ticaret merkezi olma özelliği de taşımaktadır Bahçeşehir'de yapılan son konutlar TOKİ tarafından yapılmıştır.

Bahçeşehir toplu konut alanı, İstanbul şehir merkezinin 25 kilometre batısında yer almakta ve TEM Otoyolu ile İstanbul'un her semtine kesintisiz yollar ile bağlanmaktadır. Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan İstanbul - Edirne demiryolunun yaklaşık 3 kilometrelik kısmı bu alanın içinden geçmekte, Ispartakule tren istasyonu burada bulunmaktadır.

 

Bahçeşehir projesi 4.703.000 m²'lik alan içersinde, toplam 15.400 konutun oluşacağı bir uydu kent projesi olarak planlanmıştır. Bahçeşehir'de kişi başına 12 m² yeşil alan düşmekte ve ağaçlandırmanın devamlılığını sağlamak için de 40.000 m²'lik bir alan fidanlık olarak kullanılmaktadır.

 

Yeşil alanların sulanmasına kaynak sağlamak amacı ile atık su arıtma tesisi kurulmuştur, tesisin ana amacı hem çevre kirliliğini önlemek hem de yeşil alanların sulanmasına yardımcı olmaktır.

Türkiye'nin ilk ve en büyük yapay göleti, 300.000 m²'lik yeniden yapılanma alanı bu kompleks içinde yer almaktadır. 26.000 m²'lik göletin yer aldığı komplekste, çeşitli restoranlar, özel kulüpler, bar, disko, çay bahçesi, atlı spor ve golf kulübü gibi tesisler bulunmaktadır.

 

Bugüne kadar tamamlanmış ve faaliyete geçmiş 1 fen ve teknoloji lisesi, 4 özel ilk-orta öğretim, 2 resmi ilköğretim okulu, 1 resmi lise, 2 özel lise, 2 sağlık merkezi (resmi-özel), karakol, amfitiyatro, PTT santralı, kültür eğlence ve alışveriş merkezleri kullanıcıların hizmetindedir.

Türkiye'nin en önemli, dünyanın sayılı uydu kent projelerinden biri olan Bahçeşehir projesi, 1996 yılında Birleşmiş Milletler Habitat II Konferansı çerçevesinde, "Kurumsal Uygulamalar ve Projeler" ödülüne, 1997 yılında da Kanada'da "Yeni Kentsel Yerleşim Anlayışı" ödülüne layık görülmüştür.

 

Nüfus ve Demografi 

Yıllar

2000

2007

Bahçeşehir Nüfusu

287,569

388,392

Bahçeşehir'e ilk yerleşim 1994 yıllarında başlamış olup, o zamanki Emlak Bankası ve Mesa Nurol tarafından yapılmıştır. O zamanlar kendine özgü, dış kapısında bile güvenlik görevlisi bulunan ve camlarında "Bahçeşehir" isminin yazılı olduğu özel etiketleri bulunmayan arabaların durdurulup, misafir iseler, gidecekleri ev sahibinin önceden haber vermiş olduğu üzerine içeri alınır, etrafı yeşillik çayırlık tepelik olan tatlı şirin bir semt idi.

İlk kurulduğu yıllarda ortalama bir semt olarak düşünülen Bahçeşehir'in nüfusu 2000 yılı genel sayımlarında 250.000 olarak belirlenmiştir, semtteki yaşayanların İstanbul’a oranla çok yüksek sosyo-statüleri, göç almaya müsait olmayan yapısı olmasına rağmen, Bahçeşehir büyük bir nufüs artışı olmuş 2008 genel seçimlerinde kendisine bağlanan diğer uydu kent ve beldelerle 388.000 olarak belirlemiş nüfusu, Arnavutköy, Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beyoğlu, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Çatalca, Çekmeköy, Eyüp, Güngören, Sarıyer, Sultanbeyli, Şile, Şişli, Zeytinburnu gibi bir çok ilçeden büyük olmasına rağmen Başakşehir ilçesine bağlıdır. Semtte sosyo-iş gücü ve meslek kategorilerinden, haberci, oyuncu, şarkıcı, fabrikatör, genel müdür ile birçok ünlü kişi ve aile ikamet etmektedir. Bahçeşehir'de yapılan istatistikler sonucunda semtteki kişi başına Gayrisafii milli hâsıla 33.512$la Türkiye ortalamasının 6 katıdır, semtin büyük çoğunluğunu İzmir, Giresun ve Çanakkaleliler oluşturmaktadır.

 

Belediye 

Bahçeşehir Belediyesi 1999 yılında kurulmuş ve kuruluşundan kısa bir süre sonra da Avrupa Çevre Diploma (2001), Avrupa Şeref Bayrağı(2005) Ödülleriyle ödüllendirilmiş, uyguladığı belediyecilik anlayışıyla Türkiye'ye model bir belediye olmuştur. Türkiye'de ilk kez Aile Hekimliği uygulamasına, ilk kez kentteki bütün öğrenci çocuk ve gençleri belediye başkanının yetkisi ile donatarak "Çevre Müfettişi" olarak gönüllülüğünün sağlanması, Türkiye'nin ilk modern halk pazarını kurması bir kamu kurumunda ilk kez İSO 9001 Kalite Standartlarının uygulanması gibi birçok yeniliklere imza atmıştır. Modern halk pazarının ismi Pazartürk Bu proje ve uygulamaları nedeniyle Belediye Başkanı 2004 yerel seçiminde Türkiye'de rekor oyla (%74,2 ile)yeniden seçilmiştir.

Ama çıkarılan yasayla belediye statüsünü kaybetmiştir. Ve şuanda Başakşehir ilçesine bağlıdır. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal % 40’a yakın bir oyla seçilerek Başakşehir İlçe Belediyesi’nin Kurucu Belediye Başkanı oldu.

 

Başak, Başakşehir

Başak Mahallesi, İstanbul'un Başakşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. Kuzeyinde Eyüp'e bağlı Pirinççi köyü ile Arnavutköy'ün İstiklal Mahallesi; güneyinde Mahmutbey; batısında Askerî Bölge, doğusunda Ziya Gökalp ve Başakşehir mahalleleri vardır. İlçenin en kuzeyinden en güneyine uzanır.

 

Güvercintepe, Başakşehir

Tarihçe 

Eski adı Bayramtepe'dir. Önceleri Kayabaşı Köyü'ne bağlı bir yerleşim iken, 4 Temmuz 1987 tarihli resmi gazetede yayınlanan 3392 Sayılı Kanunla Küçükçekmece ilçe olmuş ve Güvercintepe bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsü kazanmıştır. 22 Mart 2008'de yürürlüğe giren “5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçersinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” sonucu yeni kurulan Başakşehir ilçesine bağlanmıştır.

 

Konumu 

Mahallenin kuzeyinde Kayabaşı Köyü, batısında Şahintepe, güneyinde Altınşehir mahalleleri ile doğusunda Atatürk Olimpiyat Stadı ve İSKİ İkitelli Fsmh Tesisleri bulunmaktadır.

 

Sosyal Yapı 

1980'li yıllardan itibaren Anadolu'dan gelen göçler sonucu oluşmuş bir yerleşim yeridir. 2007 nüfus sayımına göre nüfusu 36.438'dir. Bu nüfusuyla Başakşehir ilçesinin 2. kalabalık mahallesidir. Nüfusun büyük bölümü alt gelir gurubuna dahildir. 1999 Marmara Depremine kadar kontrolsüz ve kaçak yapılaşma sonucu mahalle sağlıksız konutlarla dolmuştur. Bölgede hala kaçak yapılaşma tam olarak engellenememektedir. Ayrıca sosyal donatılar açısından oldukça zayıftır.

 

Turizm değerleri 

Yarımburgaz Mağaraları 

Başakşehir İlçesi, Güvercintepe mahallesi sınırları içindeki 1. derece arkeolojik sit alanında bulunan ve Türkiye'nin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yarımburgaz Mağaraları'nın çevre şartlarının iyileştirilmesi ve bölgeye ilişkin farkındalığın arttırılarak geziye açılacak duruma getirilmesi amacıyla, yaklaşık 163,5 ha'lık bir alanda "Yarımburgaz Mağaraları ve Çevresine İlişkin Proje" çalışmalarına başlanmış olup; bahse konu alanda, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları 1. No.lu Koruma Kurulu Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler ışığında çalışmalar devam etmektedir.

 

Ulaşım 

Mahalleye İETT'nin 89G ve HT15 otobüs hatlarının yanında; Şirinevler, Küçükçekmece, Sefaköy semtlerinden dolmuş seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metro Hattının son durağı bölgeye yapılmaktadır. Metro çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir.

Sosyal donatı ve kurumlar 

Mahallede 1 Anaokulu, 3 ilköğretim okulu, 2 lise, 1 karakol binası,1 park ve çocuk bahçesi, 2 kapalı halı saha, 6 cami, 2 sağlık kabini ve Mahalle Konağı bulunmaktadır.

Güvercintepe Mahallesinde bulunan eğitim kurumları 

Şh.Öğrt. Aynur Sarı Anaokulu

Tepe İ.Ö.O.

Hikmet Uluğbay İ.Ö.O.

Mahmut Şevket Zırh İ.Ö.O.

Başakşehir Altınşehir Lisesi

Başakşehir Tic. ve A.T.M.Lisesi

Başakşehir Tic. ve A.T.M.Lisesi

 

Kayabaşı, Başakşehir

Kayabaşı, Eski adıyla Ayayorgi olan köy yeri 1924 yılında Lozan Antlaşması gereği Selanik Drama Kovitsa Köyü'nden mübadele yoluyla Türkiye'ye getirilen Türklerin, Mustafa Kemal Atatürk; mübadele nedeniyle Rumların bıraktığı yerleri işaret ederek ; "Gidin ve oraya yerleşin." sözü üzerine köy yerleşim birimine dönmüştür. Coğrafi açıdan toprak zemininin kayalık olmasından ötürü Türkçede Kayabaşı adını almış tarihi bir köydür.

Şu an Başakşehir belediye sınırları içinde kalan ve TOKİ Kayabaşı projesiyle kamulaştırılma sürecindeki arazi olarak gündeme gelmektedir.

 

Şahintepe, Başakşehir

Şahintepe; İstanbul'un Başakşehir İlçesi'nin batısında Altınşehir semtinin mahallelerinden biridir.

Tarihçe 

Şahintepe, kayabaşı Şamlar, Güvercintepe, Altınşehir'i içine alan bölgenin bilinen en eski adı Azatlık’tır. Bu isim Şamlar baruthanesinde çalışan Ermenilerin Osmanlı yönetimince 1. sınıf vatandaş sayılması ile azad edilenlerin yeri manasında Azatlık olarak isimlendirilmiştir. Meşrutiyetin İlanından sonra Arnavut Kökenli Resneli Niyazi Bey Bölgedeki Ermenileri göndererek Arazinin sahibi olmuştur. Bu dönemde ismi geçen bölgelerin tamamı için Resneli çiftliği ismi kullanılmıştır. 1980'li yıllarda Resneli ailesinin vârisleri tarafından çiftlik arazilerinin parsellenerek satılmasıyla mahalle haline gelen parsel öbeklerinden biridir. Küçükçekmece ilçesine bağlı iken 2009 yerel seçimleri öncesinde kurulan başakşehir ilçesine bağlanmıştır. Bir sonraki seçimlerde mahallenin İkiye bölünmesi düşünülmektedir.

Konumu 

Mahallenin Doğusunda Altınşehir, kuzeyinde Güvercintepe (Bayramtepe), batısında Şamlar, Güneyinde Avcılar Tahtakale Mahallesi bulunmaktadır. Mahalle Güneyde Küçükçekmece gölü ve sazlığına, kuzeyde de sazlıdere vadisi ve baraj gölüne hâkim yüksekçe bir tepe üzerine kurulmuştur. Doğusunda eski Taşocağı yarığı ve üzerinde inşa edilen kaçak yapılar dikkat çekicidir.

Sosyal ve kültürel yapı

1980'li yıllardan itibaren Anadolu'dan gelen göçler sonucu oluşmuş bir yerleşim yeridir. İlk gelenler Kastamonu, Sinop, Çankırı, Tokat ve Samsun gibi batı Karadeniz bölgesi ağırlıklı iken 1990 sonrasında Anadolu’nun her yerinden göç almıştır. Son dönemlerde ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden göç almaktadır.

Mahallede ilk yerleşim eski İstanbul Caddesi, Âşık Veysel caddesi ve Barbaros caddelerinin arasında kalan Camialtı ya da Yolağzı olarak bilinen mevkide olmuştur. Başakşehir ilçesinin 3. kalabalık mahallesidir. Kaymakamlık verilerine göre toplam nüfusu 32.674 kişidir. Nüfusun Tamamına yakını alt gelir gurubuna dâhildir.

bölgede hiçbir hizmetten yararlanamamıştır. Seçim Dönemlerinde halka vaatlerde bulunan Belediye Başkanlarının seçildikten sonra mahalleye çivi dahi çakmaması artık alışılageldik bir durumdur. Bir tarafında Bahçeşehir diğer tarafında Resneli Çiftliği arasında sıkışan mahalle yazın toz kışında çamur içindedir.

Yapılaşma 

Kontrolsüz ve kaçak yapılaşma sonucu mahalle çarpık konutlarla dolmuştur. 1999 marmara depremi ardından yapılaşma durdurularak kontrol altına alınmışsa da 2009 yerel seçimlerinde Başakşehir’inde ilçe olmasıyla çalışmalar etkisiz kalmış ve yapılaşma hızla kontrolsüz bir biçimde yeniden başlamıştır. Bölgede hala kaçak yapılaşma engellenmemekle birlikte hızla devam etmektedir. Yakın zamanda imar planının askı süresinde olduğunu ve hayata geçirileceğini belediyenin ve kaymakamlığın resmi sitesinde duyurulmuştur.

Uygulamalar ve projeler 

Semtte hiçbir sosyal donatı yoktur. Alt yapı hizmetleri belli yerler dışında hiç yoktur. Yine merkezi kısımlar hariç mahallenin tamamı asfaltsız ve kaldırımsızdır. Bazı mevkilerde şebeke suyu dahi yoktur.

Çevre kirliliği hat safhadadır. Olmayan alt yapı ile atık sular Sazlıdere’ye akıtılmakta ve İstanbul’un tatlı su kaynaklarından olan Sazlıdere havzası ve Küçükçekmece Gölü kirlenmektedir. İstanbul’un farklı yerlerinden gelen kamyonların inşaat molozlarını ve benzeri atıkları bölgeye kaçak olarak bıraktıkları bilinmektedir. Ancak şu ana kadar alınmış herhangi bir önlem mevcut değildir.

Doğal ve tarihi güzellikleri 

Sazlıdere, Sazlıdere barajı dışında doğal ve tarihi önem arz eden bir yer mevcut değildir. Eski sinema filmlerinde fon olarak kullanılan taşocağı üstündeki kaçak yapılara rağmen hala enteresan bir görünüm oluşturmaktadır.

Ulaşım 

Mahalleye İETT'nin HTY 20 Yenibosna başakşehir-Şahintepe otobüs hattının yanında; Şirinevler, İkitelli-Atışalanı semtlerinden dolmuş seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşımda diğer hizmet ve olanak gibi kısıtlı ve yetersizdir. Ayrıca aşağı yukarı 6 aydır da avcılar ve Topkapı ya İETT gitmektir

Sosyal donatı ve kurumlar 

Mahallede 2 ilköğretim okulu vardır, 1 sağlık ocağı, 1 mini park, 5 büyük boyutlu cami dışında herhangi sosyal bir yapı mevcut değildir. Başakşehir ilçesinin en az hizmet götürülmüş ve en mahrum kalmış mahallesidir. Muhtarlık dışında faaliyet gösteren herhangi bir kamu kurumu şubesi yoktur.

 

Ziya Gökalp, Başakşehir

Ziya Gökalp şair Ziya Gökalp'tan ismini almıştır. İstanbul'da Küçükçekmece İlçesinin İkitelli semtine bağlı bir mahalle iken 2009 yılında Yeni kurulan Başakşehir ilçesine bağlanmıştır.

 

Ziya Gökalp Mahallesi 1980'den sonra köyden şehre göçlerden nasibini almış bir mahalledir. 1980 öncesinde Yunanistan göçmenlerinin yaşadığı ve çiftliklerin olduğu kırsal bir bölge iken Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden yapılan yoğun göçler sonucu taşra insanlarının oluşturduğu varoş bir mahalledir.

 

1980'lerde başta Organize sanayinin oluşumu ve bilhassa Konutlaşmaların yaşanması ve Başakşehir'in kurulması ile bir zamanlar Belediye otobüslerinin uğramadığı mahalle olan Ziya Gökalp mahallesi 1.000.000 nüfusu aşmış ve Mega kent İstanbul da mega bir mahalle olmuştur. Ama ne yazık ki görünümü ile Ziya Gökalp mahallesi'nin Ana damarı olan insanların ilk yerleşmeye başladığı yerler bu gelişmelerden nasibini alamamıştır. Her seçim öncesi Belediye başkanlarının onlarca vaat verdiği mahalle her belediye başkanının seçildikten sonra asfaltlara yama yapması dışında önemli bir aşama kaydedememiştir.

 

1985 yılına kadar Bir eğitimhanesi olmayan mahalle Hayırsever bir işadamı olan ve şu anda hayatta olmayan merhum işadamı Mehmet Yaren Gümeli'nin Yaptırdığı okul sonucu Onbinlerce öğrenci ilk okumayı ve yazmayı öğrenmiş ve İlköğretimini tamamlamıştır ve halen binlerce öğrenci okumaktadır.

 

Milyonlarca insanın istihdam ettiği Organize sanayi ve milyonlarca insanın yaşadığı Başakşehir ve Atatürk Olimpiyat Stadı arasında sıkışmış olan mahalle şu anda Yeni ilçe olan Başakşehir'e bağlanmıştır.

 

Metro çalışmaları içinde, çamur deryasında kaybolan, horlanan bir mahalle olan Ziya Gökalp Mahallesi de aynı zamanda Kaçak Hafriyat Dökümlerinin Merkezi halindedir.

 

Mahallede Ayrıca Mahalle sakinlerinin ölen aile fertlerinin defnedildiği mezarlık ile Kurtuluş savaşı Şehitliği bulunmaktadır.

 

Metrokent SitesiSularvadisiBAŞAKŞEHİR SULAR VADİSİ PROJESİ 28 HAZİRAN 2008 CUMARTESİ GÜNÜ BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN 'IN KATILIMIYLA AÇILDIGüzel İstanbulumuz’un sorumluluğunu üzerimize aldığımız günden bu güne kadar ana hedefimiz; üzerinde yaşadığımız hazinenin değerini anlayarak onu üçüncü bin yıla en güzel şekilde taşımak olmuştur. Modern gelişmelerin gerekleri doğrultusunda büyürken, geleneksel kimliğini de koruyan bir İstanbul düşledik ve adım adım gerçekleştirmeyi başardık. Yerleşim sorununu çözerken şehrin tarihi dokusuna, doğal yapısına, su havzalarına zarar vermemeyi, tarım ve orman bölgelerini, düzenlenmiş bölgelerde, yeşillendirilmiş çevrelerde yaşanılır mekanlar kurmayı ilke edindik. Amacımız, İstanbul’u konut sorunu kalmamış bir metropol olarak geleceğe hazırlamak ve atalarımızdan kalan mirası çocuklarımıza en iyi şekilde devretmektir.

Recep Tayyip Erdoğan


İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak,İstanbul halkının daha modern ve daha sağlıklı konutlarda,daha mutlu yaşaması gerektiğine inanıyor ve bu bilinçle 365 gün 24 saat prensibiyle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Bu anlayışımızın bir sonucu olarak,büyük konut hamlesini başlattık. 10 yılda 19.800 konut yapılmışken,biz son dört yılda 25.708 konut yaptık ve sahiplerine teslim ettik. 50.000 konut daha yapmayı hedefliyoruz. Biz İstanbul için, İstanbul halkının daha iyi standartlarda yaşaması için büyük hayallerin peşinden koşmaya ediyoruz. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için önümüzdeki tüm engelleri kaldırarak çalışıyoruz.

Kadir Topbaş

Kiptaş Yaşanılır ve Güvenilir Mekanlar Üretir...


İstanbul’umuzda niteliksiz ve plansız yapılaşmaları önlemek amacıyla, 1995 yılında kurduğumuz Kiptaş, bu güne kadar modern gelişmelerin gerekleri doğrultusunda, geleneksel kimliği de koruyarak İstanbul genelinde büyük projelere imza atmıştır. En büyük projelerimizden biri olan Başakşehir, İstanbul’un merkezine olan yakınlığının yanı sıra temiz havası, rahat ulaşımı ve keyifli yaşam imkanlarıyla insanımızı mutlu eden bir proje olmuştur.

Yılların ihmaliyle biriken yerleşim sorunlarını sağlıklı bir çözüme kavuşturma hedefi doğrultusunda KİPTAŞ olarak; Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında ise Küçükçekmece’yi pilot bölgeler seçtik. Toplu konut ve yaşam alanları inşa etmeye başladık.

Kurulduğumuz günden bugüne kadar yaklaşık 50.000 adet konut ve bu konutların ihtiyacı olan altyapı, peyzaj uygulamaları, çocuk oyun alanları, otoparklar, alışveriş merkezleri, dini ve sağlık tesisleri, okul, kreş ve spor alanları ve kamu hizmet binalarını site sakinlerinin istifadesine sunduk.

İsmet YıldırımKÜLTÜR MERKEZİ
Başakşehir II.etapta yer alan Başakşehir Kültür Merkezi 4840m2’lik alanda kurulmuştur. 3 bodrum ve zemin katı bulunan merkezde 200 kişilik konferans salonu, çok amaçlı salon ve 6 adet işlik yer almaktadır.Kültür merkezi, tiyatro, konferans, konser, sergi ve her tür kültürel aktivitenin gerçekleşmesine olanak sağlayacak donanımda inşa edilmiştir. Kültür merkezi sayesinde Başakşehir’de yaşayanlar kültür aktiviteleri için bundan böyle yüzlerce kilometre yol gitmeyecekler.

GENÇLİK MERKEZİ
Tüm gençlerin dilediği aktivitelere katılabileceği, ilgi duydukları konularla daha fazla ilgilenebilecekleri, modern mimarinin gerekleri çerçevesinde inşa edilmiş ve donatılmıştır. Toplam 2205 m2’dir. Bodrum, zemin ve 1 normal kattan oluşmaktadır. 207 kişilik konferans salonu, çok amaçlı salon, sergi salonu, kütüphane, 8 adet işlik ve 2 adet jimnastik salonu, tenis kortu, voleybol sahası ve basketbol sahası ile gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri alt yapıya sahiptir.

YÜRÜYÜŞ YOLLARI
Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir nesil Kiptaş’ın tüm yerleşim projelerinde ilk sırada yer alan felsefesi olmuştur. Tüm projelerde olduğu gibi Sularvadisin’de de özenilerek düzenlenmiş yürüyüş yolları toplam 20.534 m2’lik alan oluşturmaktadır. Böylece Sularvadisi 1.bölgede yer alan yeşil alanlar, dere, havuz ve diğer yapılardan geçen yollarda, Başakşehirli çocuklar, aileler, arkadaşlar, dostlar, güvenli bir ortamda yürümenin keyfini yaşayacaklar …ÇİM SAHA
Sularvadisinde aktivite alanları o kadar düzenli ve alternatifli ki! Bu alanlardan biri de çim saha. Gençlerin spor yapabilmeleri farklı bir soluk alabilmeleri çin her küçük ayrıntının dahi çözüldüğü Açıkhava spor alanı.

DERELER
Ne kadar güzeldir derede yüzen ördekleri izlemek. Bir kağıt parçasından yapılmış kayığı yüzdürmek… Atlayan, yüzen tatlısu balıklarına yem atmak. Doğanın kucağına düşmüş gibi, doğayla kaynaşmak ve doğanın gücüyle güçlenmek. 845 m2’lik alan kaplayan dereler, yaşamın hem sakin akan suları, hem de neş’esi olmaya aday.

KATLI OTOPARK
Günümüz şehir yaşamında, kentlileri en fazla yoran ve üzen trafik ve park sorunudur. Oysa Başakşehir de bu sorun genel olarak çözülmüştür. Sularvadisinde ise 4782 m2’lik alanda inşa edilen katlı oto park bu bölgeye gelenleri rahatlatacak ve güven ortamından dolayı ziyaretçiler zamanlarını keyifli geçirebileceklerdir. Otopark 157 araçlık kapalı, 87 araçlık açık alana sahiptir. 2 bodrum kattan oluşmuştur.

VADİ ALIŞ – VERİŞ MERKEZİ
Yiyecekten, giyeceğe , elektronik eşyadan mobilyaya kadar Başakşehir’de yaşayanların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek alış-veriş merkezi toplam 13.257 m2’lik alanda inşa edilmiştir. Ailelerin güvenli bir ortamda alış veriş keyfine, çocukların sevinci, orta yaş üstü büyüklerin huzuru 2 bodrum kat, zemin kat ve 3 normal kat ile çatı katından oluşan merkezde; 1 market, 4 sinema salonu, 6 adet fast food mekanı, 42 dükkan ve 1 restoran bulunmaktadır.

Başakşehirlilere rahat ve keyifli alış-veriş imkanları sunan merkezde, bir alış veriş sonrası, ister restoranda yemek yiyebilir ya da dinlenebilirler. Modern dizaynlı sinemalarda diledikleri bir filme girebilirler. Zamanlarını en verimli şekilde değerlendirebilirler.

HAVUZLAR
Çeşitli büyüklüklerde hazırlanmış havuzlar, havuz keyfi sürmek isteyenler için ideal. Havuz başı toplantıları, havuz çevresi gezintileri, güneşlenme olanağı ile modern kentlerin vazgeçilmezi olan havuzlar Sularvadisinin çehresini modern anlamda değiştirmektedir.

YEŞİL ALANLAR
Nefes alabilmek! Yeşilin tüm tonlarına dalıp huzuru yakalayabilmek. Çimenlerin üzerine oturup çiçekleri koklayabilmek! Hep özlemdir şehirde yaşayanlar için. Bu özlem Başakşehirliler için değil elbette. 45 bin 723 m2’lik yeşil alanlar özenle seçilmiş yüzlerce ağaç, yüzlerce çiçek çeşidiyle geleceğin özel dizaynlı yeşil alanı olmaya şimdiden aday.HOCA AHMET YESEVİ CAMİİ
Başakşehir 2.etapta toplam 3500 m2’li kapalı alana sahip, ulucami görünümündedir. Cami de çift minare kullanılması Osmanlı dönemi hanedan camilerini hatırlatmaktadır. Mermer sütunlar, küçüklü büyüklü kubbeler, sütunları birbirine bağlayan mermer kemerler caminin dikkat çeken ayrıntılarıdır. Yapının bütününde simetri ile estetik sağlanmıştır. 3000 kişi kapasitelidir. Geniş ön ve arka bahçeleri cemaatin oturup dinlenebileceği, sohbet edebileceği şekilde düzenlenmiştir. Bodrum, zemin kat ve 1 mahvili bulunmaktadır.

İMAM-I AZAM CAMİİ
Başakşehir 5.etapta yer almıştır. 2500 m2’dir. 2000 kişi kapasitelidir. Caminin ön kısmında kemerli revaklı bir giriş, 2 bodrum katı, zemin kat , bir mahfil ve iç kısımda avlu yer almıştır. Çift minarelidir ve imam evi bulunmaktadır.

BİLAL-İ HABEŞİ CAMİİ

Başakşehir 5.etapta yer almıştır. 760m2’dir. 600 kişi kapasitelidir. Bodrum katı, zemin katı, bir mahvil ve imam evi bulunmaktadır. Tablet resim altı Pirinç levhada Bilal-i Habeşi’nin yaşam öyküsü yer almıştır.

ŞEYH ŞAMİL CAMMİ
Başakşehir 5.etapta yer almıştır. 633 m2’dir. 500 kişi kapasitelidir. Bodrum katı, zemin katı, bir mahvil ve imam evi bulunmaktadır.SÜLEYMAN ÇELEBİ CAMİİ

Başakşehir 5.etapta yer almıştır. 730 m2’dir. 600 kişi kapasitelidir. Bodrum katı, zemin katı, bir mahvil ve imam evi bulunmaktadır.

ENSAR CAMİİ

Başakşehir 5.etapta yer almıştır. 1000 m2’dir. 870 kişi kapasitelidir. Bodrum katı, zemin katı, bir mahvil ve imam evi bulunmaktadır. Tablet resim altı Pirinç levhada Ensar’ın yaşam öyküsü yer almıştır.

BAŞAKŞEHİR SULAR VADİSİ 1.ETAP

Kamelyalı Kafetarya
Yeşillikler içine inşa edilen bina rahat bir nefes almak, dinlenmek ve sohbetlerin en güzelini yaşamak için ideal bir ortam sunmaktadır. Toplam 310 m2’dir. Bodrum ve zemin katı bulunmaktadır.

Anfi Tiyatro
Eski çağlardan günümüze kadar gelen, özgün bir ses sistemine dayalı inşa edilen anfi tiyatro, toplam 1440 m2’dir. Açık alanı 1065 m2, kapalı alanı ise 375 m2’dir. 1200 kişi kapasitelidir.

Büfe-Bar
Küçük ve samimi bir alan olarak inşa edilmiştir. Arkadaş sohbetlerinin merkezi olacak daire mimari şekilli ve toplam 113 m2’dir. Kapalı ve açık alanları mevcuttur.

Uzay Restoran
Toplam 1173 m2’dir. Geniş oturma alanları ve birbirinden leziz yemek çeşitleriyle tüm Başakşehir’lilerin buluşma noktası olacaktır. Bodrum katı, zemin kat ve asma katlı olup, modern mimarili ve iç dekorasyona sahiptir.

Kafe-Restoran
Üç tarafı yeşil alan, bir tarafı havuz görüntülü olup, her oturulan yerden çevreyi rahat izleyebilme özelliğine sahip mimarisi ile toplam 1158 m2’dir. Kapalı ve açık alana sahiptir. 1000 kişi kapasitelidir. Çeşitli düğün, toplantı ve aktivitelirin yapılabilecek her türlü ikramı gerçekleştirebilecek konfordadır.

Kır Kahvesi
Çepeçevre yeşillikler, ağaçlar, çiçekler içinde 160 m2’lik bir alana inşa edilmiştir.Otopark

Sularvadisi keyifli zamanların, şık ortamların, neş’enin çocuklar, gençler ve yaşlıların rahat edebileceği, sorun yaşamıyacağı refah seviyesine göre projelendirilmiştir.Araçlarıyla gelen ziyaretçilerin otopark sorunu da fonksiyonel bir şekilde çözülmüştür. 185 araçlık ikinci bir otopark alanı da hemen uzay restoran yakın bir noktada yer almıştır.

Revan Köşk
Osmanlının bir mimari anlayışı olan revan köşk, bu sefer bu günün mimarisine uygun olarak yeniden düzenlendi. ….m2 alana sahiptir. Sedirli oturma alanları bir yanda nostalji yaratırken, diğer yandan da keyifli , konforlu zamanlar yaşatacaktır.

Büfe
Küçük alışverişlerin yapılabileceği bir mekan olarak inşa edilmiştir. Mimarisi genel olarak Sularvadisinde kullanılan yuvarlak hatlara uyum sağlamaktadır.

Rustik Çeşme
Günümüze kadar gelen pek çok çeşme örneğine, bu gün de bir yenisi ekleniyor. Zaman içinde tarihin yazacağı güzellikte. Suyunu kullananların dualarıyla daima aynı güzellikte kalacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başakşehir İtfaiye Hizmet Binası
Yeni İlçe olan Başakşehir’de yapılaşma, alt yapı çalışmalarının en doğru ve güvenli şekilde planlı ve bir program dahilinde gerçekleşmiştir. Başakşehir’in tüm etaplarına ve hemen yakınındaki sanayi bölgesine de hizmet eden İtfaiye binası da modern bir anlayışla tüm ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte inşa edilmiştir. İtfaiye çalışanlarının sağlıklı ve zinde olmaları için spor alanı dahi düşünülmüştür. Bina, mimari açıdan standartları çok yüksek değerde inşa edilmiştir.


     

     

     

     

     

     

     

     

Olimpiyat Stadı

Atatürk Olimpiyat Stadı

Medeniyetler beşiği İstanbul'un İkitelli bölgesinde 584 hektarlık alana kurulu olan Olimpiyat Parkı'nın en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yapımına 1999 yılında başlandı.

2002 yılında tamamlanan stad 82.576 kişi kapasiteli, 18.900 araç otaparkına sahip ve 584 Ha. alana kurulmuş olup bünyesindeki anfitiyatrodan eğitim sınıflarına kadar her türlü organizasyon için evsahipliği yapabilecek alt yapıya sahiptir.

Dünyanın sayılı stadları arasında olan Atatürk Olimpiyat Stadı çok kısa bir süredir faaliyette olmasına rağmen büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

İtalyada "Cribaudo Yayınevi" tarafından 2004 yılında yayınlanan "Stadi Del Mondo" (Dünya Stadları) adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadları arasında bahsedilen Atatürk Olimpiyat Stadyumu UEFA nın 5 yıldızlı stadlar listesinde de bulunmaktadır.


İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı,

Olimpiyatlara hazırlık projesi kapsamında Türk atletizmine ve futboluna hizmet etmesi amacıyla yaptırılmıştır.

1999 yılında İstanbul'un Başakşehir ilçesi Altınşehir bölgesinde 584 hektarlık alana Olimpiyat Parkı'nın en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun yapımına başlandı. 2002 yılında yapımı tamamlanmıştır. Uluslar arası futbol şampiyonaları ve dünya atletizm şampiyonalarının yapılabileceği, IAAF, FIFA, IOC şartlarını karşılayan Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun son düzenlemelerden sonra toplam seyirci kapasitesi 76.092'ye düşürülmüştür.

Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği stadyumumuzda, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır. Ayrıca 9 kulvarlı ana atletizm pistinin haricinde 2 adet ışıklandırılmış antrenman ve atletizm sahası bulunmaktadır. Dünyanın sayılı stadlarıdan Atatürk Olimpiyat Stadı büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

İtalya'da "Cribaudo Yayınevi" tarafından 2005 yılında yayınlanan "Stadi Del Mondo" (Dünya Stadları) adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadları arasında gösterilmektedir. Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği statta, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır.

Stadyum bir dönem ilgili kulübün başvurusu üzerine İOOHDK tarafından Galatasaray'ın kullanımına tahsis edilmiştir. Şu anda da belli bir kulüp için üst kullanım hakkı devredilmeyen (kiralanmayan) stadyum, İOOHDK tarafından çeşitli başvurular değerlendirilerek pek çok farklı kulübün/takımın kullanıma verilmektedir. Şu an İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un maçlarını oynadığı stat, 31 Temmuz 2002'de oynanan Galatasaray-Olympiakos dostluk maçı ile açılmıştır.

Atatürk Olimpiyat Stadında oynanan ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisini 70.125 seyirci tribündeki yerini alarak izledi ve bu zamana kadar olan derbi izlenme rekoru da bu maçta kırıldı.[2]

2003-2004 ve 2006-2007 sezonlarında Galatasaray İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi maçlarını da burada oynadı.

2004'teki Trabzonspor - Gençlerbirliği Türkiye Kupası finali, 25 Mayıs 2005'deki Liverpool - Milan Şampiyonlar Ligi finali, 2009'daki Süper Kupa Fenerbahçe - Beşiktaş karşılaşması ile 2010'daki Süper Kupa Bursaspor - Trabzonspor karşılaşması, bu stadyumda oynanmıştır.

Muhtarlıklar

MUHTARLIKLAR | 

 

ALTINŞEHİR MAHALLESİ
Güvercintepe Parkı İçi

Kenan TURHAN

0-212-687 62 51

BAŞAKŞEHİR MAHALLESİ
Başakşehir 1.Etap Kiptaş Çarşısı 2.kat

Fatih Mehmet YILDIRIM

0-212-486 22 33

GÜVERCİNTEPE MAHALLESİ
Güvercintepe Parkı İçi

İbrahim DİNÇ

0-212-687 25 90

BAŞAK MAHALLESİ
5.Etap Yeşil Vadi Cad. No:1

Ömer ÖZKAN

0-212-487 67 67

KAYABAŞI MAHALLESİ
İstiklal Cad.Sevda Sok.No:1

Doğan AZAT

0-212-691 11 39

ŞAHİNTEPE MAHALLESİ
Kartal Sok. No:7

Erol ÇAPAN

0-212-648 04 59

ZİYA GÖKALP MAHALLESİ
Ziya Gökalp Mezarlığı Yanı

İhsan KOLUŞ

0-212-670 52 52

ŞAMLAR KÖYÜ
23.Nisan Cad. No:16

Rafet KESKİN

0-212-691 03 56

BAHÇEŞEHİR 1. KISIM MAHALLESİ
Galeria Alış Veriş Merkezi 1.Kat

Sakine TURHAN

0-212-669 62 10

BAHÇEŞEHİR 2. KISIM MAHALLESİ
Bahçeşehir 2.Kısım Mah. Şehit Gaffar Okkan Cd.

Selahattin PAKER

0-212-669 80 25

Resmi Kurumlar

RESMİ KURUMLAR |

 

Başakşehir Kaymakamlığı

0-212-488 49 40

Başakşehir Kaymakamlığı Yazı İşleri

0-212-488 49 42

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir 2.Kısım Mah. 
Şehit Gaffar Okkan Cad.

0-212-444 0 669

0-212-669 68 23

Başakşehir Belediyesi Başkanlık

0-212-669 41 17

Belediye Hizmet Binası Akşemsettin İ.Ö.O. yanı

0-212-488 69 00

Başakşehir Emniyet Müdürlüğü

0-212-487 95 77

Başakşehir Ekipler Amirliği

0-212-488 58 10

Başakşehir Merkez Karakolu

0-212-487 95 77

Bahçeşehir Jandarma

0-212-669 32 00

Bahçeşehir Tarım Müdürlüğü

0-212-488 44 79

Bahçeşehir Mal Müdürlüğü

0-212-488 44 32

Başakşehir Milli Eğitim Müdürlüğü

0-212-487 50 50

Başakşehir Müftülüğü

0-212-488 44 23

Tapu Müdürlüğü

0-212-407 00 40

Özel İdare Müdürlüğü

0-212-488 55 82

İlçe Seçim Kurulu Bşk.

0-212-487 98 87

Sağlık Grup Bşk.

0-212-486 24 89

Başakşehir PTT

0-212-488 36 74

Bahçeşehir PTT

0-212-669 16 00

Başakşehir İtfaiye

0-212-488 33 48

Bahçeşehir İtfaiye

0-212-669 81 81

Başakşehir Kültür Merkezi

0-212-486 29 73

TCDD Bahçeşehir Ispartakule

0-212-669 52 09

Başakşehir Kızılay

0-212-487 00 30

İkitelli Spor Kompleksi

0-212-487 87 47

Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu

0-212-669 65 74

KayaşehirKAYAŞEHİR - TOPLU KONUT UYGULAMASI

TOKİ tarafından planlanan ve Türkiye’nin en büyük uydukent projesi olan Kayaşehir Bölgesi, 3. Boğaz Köprüsü bağlantı yolu güzergahında, Atatürk Havalimanına 17 km., Boğaz Köprüsüne 24 km., Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e komşu olan konumuyla İstanbul’un yeni cazibe merkezlerinden biridir.

Kayaşehir Bölgesi 11.300.000 m² alanı ile Güngören, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinden daha büyük alana sahiptir.

Sözkonusu arazinin 7.300.000 m²’si TOKİ’ye ve 4.000.000 m²’si de özel mülkiyet sahiplerine aittir. Kayaşehir Toplu Konut Uygulaması, toplam 65.000 konutluk bir uydukent projesidir.

2005 yılında başlatılan proje kapsamında bu kadar büyük ölçekte bir arsayı geliştirmek ve planlamak büyük emek ve zaman gerektirmiştir.

TOKİ’nin mülkiyetine geçen 7.300.000 m² arazinin 6.500.000 m²’si üzerinde vatandaşlar, köy tüzel kişiliği ve Hazine arasında ihtilaf yaşanmış ve konunun

mahkemeye taşınmasıyla da TOKİ, taraflar arasında uzlaşma sağlamak üzere arabuluculuk görevini üstlenmiştir.

TOKİ, Küçükçekmece Belediyesi ile bir protokol yaparak, vatandaşların talep ettiği mülkiyet bedellerini ödemiş ve uzlaşma yoluyla tarafların davalardan feragat etmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, arazinin tamamı Hazine adına tapuya tescil edilmiş ve akabinde de Hazineden TOKİ’ye devri gerçekleşmiştir.Ancak, bu süreç 2 yıl gibi uzun bir süre almıştır. Bu süreç işlerken, eş zamanlı olarak, bölgenin kamulaştırılmasına ve özel mülk sahiplerinden arsa alımına hız verilmiştir. TOKİ, 2007 yılında bölgenin imar planı çalışmasını başlatmış ve çağdaş bir uygulama gerçekleştirerek;

Yeşil Alan : 2.500.000 m²

Ağaçlandırılacak Alan : 158.670,75 m² (11 adet Taksim Mey.+gezi parkı büyüklüğünde)

Rekreasyon Alanı : 551.260,20 m² (16 adet Ali Sami Yen Stadı büyüklüğünde)

Resmi Kurum Alanı : 399.615,8 m² (8 adet Ankara Adliyesi büyüklüğünde)

Kültürel ve Halk Eğt. Tes.Alanı : 344.615,8 m² (7 adet AKM büyüklüğünde )

Tay Alanı : 296.905,54 m² (12 adet İSKİ Genel Müd.binası büyüklüğünde)

İlköğretim ve Kreş Alanı : 527.027,49 m² (200 m² kullanım alanlı 2.785 derslik kapasiteli)

Ortaöğretim Alanı : 257.419,43 m² (200 m² kullanım alanlı 1.287 derslik kapasiteli)

Meslek Lisesi Alanı : 49.262,56 m² (200 m² kullanım alanlı 246 derslik kapasiteli)

Sağlık Tesisi Alanı : 302.175,60 m² (Yatak Başına 130 m² 2.324 yatak kapasiteli)

Raylı Sistem Hattı : 2.700.000 m² Olan bir alan planlamıştır.

65.000 konutun yapımı planlanan Kayaşehir Bölgesinde halihazırda, 17 bölgede toplam 16.674 adet konut ve her bir bölgede ayrı ayrı olmak üzere, 2 adet 40 derslikli lise, 40 derslikli ilköğretim okulu, kreş, sağlık ocağı ve cami, 1 adet spor salonu, karakol ve anaokulu inşaatları ile toplam 33 adet büfe ve 14 adet kafeteryanın yapımına devam edilmektedir. Ayrıca, 3.069 adet konutun ihale ve proje hazırlığı devam etmektedir. Bu şekilde, toplam 19.743 adet konut ihale edilmiş olacaktır.

1.Etap konutlarının anahtar teslimi 24 ay olarak belirlenmiş ancak, bu bölgedeki çalışmalar öngörülenden daha hızlı devam ettiğinden, konut teslimlerinin 8 ay öne çekilerek, 2011 yılın ilk aylarında gerçekleşmesi gündeme gelmiştir. Aynı şekilde, 2.Etap bölgede de çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmekte olup, buradaki konutların da belirlenen tarihten önce hak sahiplerine teslim edilmesine çalışılmaktadır.

Kişi başına 36 m² yeşil alan düşen Kayaşehir Projesi, radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle depreme dayanıklı olarak inşa edilmektedir. Günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek olup, yağmur sularının depolanarak bahçe sulamada kullanılması planlanmaktadır.

Tüm bu özellikleriyle Kayaşehir’in çevreye duyarlı bir uydu kent projesi olması hedeflenmiştir.

Uygulamanın büyüklüğünü ortaya koymak adına bazı veriler vermek gerekirse, toplam 65.000 konutun yapılacağı bu bölgede, işin başlangıcından bu yana yaklaşık 4.750 kişi istihdam edilmiş, 86.739 ton inşaat çeliği ve 873.457 m³ beton kullanılmıştır.

TOKİ bu proje ile bir taraftan, çarpık kentleşmenin kanayan bir yara olduğu ülkemizde kentsel dönüşümün en güzel örneğini Kayaşehir Projesiyle hayata geçirirken, diğer taraftan da ülkemizin ekonomi çarkına büyük bir ivme kazandırmaktadır.

Proje GörüntüleriKAYAŞEHİR - TOPLU KONUT UYGULAMASI


Proje TanıtımıBaşakşehir Etaplar


Misstanbul Evleri


Oyakkent Sitesi


Proje Hakkında
OYAKKENT Projesi, İstanbul'un hızlı gelişen, gözde ve yeni yerleşim merkezi BAŞAKŞEHİR ilçesinde, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) tarafından planlandı.

OYAKKENT 1. Etap 1096 Konut Projesi
Toplam 24 blokta 1096 adet konuttan oluşan projede, konutlar kat mülkiyetli tapu, elektrik-su-doğalgaz abonelikleri açılmış olarak 20-27 Haziran 2009 tarihlerinde teslim edildi.

OYAKKENT 2. Etap 1. Faz 471 Konut Projesi
İki faz halinde yapılması planlanan OYAKKENT 2. Etap Konut Projesi, toplam 19 blokta 978 adet konuttan oluşmaktadır.
2. Etap 1. Faz Konut Projesi'nde, 9 blokta 471 adet konut bulunmaktadır.
Proje, 26 Nisan - 06 Mayıs 2010 tarihlerinde teslim edildi.

OYAKKENT 2. Etap 2. Faz 507 Konut Projesi
2. Etap 2. Faz Konut Projesi'nde, 10 blokta 507 adet konut bulunmaktadır. Projenin iskan alımını takiben Mayıs 2012 tarihinde teslim edilmesi hedeflenmiştir.

Proje Detayları
Kombi, klima, ankastre cihazlar, modüler mutfak ve banyo dolapları, çelik daire kapısı ve laminat parke yer döşemeleri ile son derece modern tasarlanan konutlar, bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanları, kent mobilyaları, spor alanları, otoparkları ve çocuk oyun alanları ile çağdaş bir yaşam alanına sahiptir.
Proje kapsamında 4 tip blokta, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut alternatifi yer almaktadır. Konutların net kullanım alanları 45.83 m2 - 140,65 m2 arasında değişmektedir.
Deprem Yönetmeliği'ne uygun, radye temeller üzerine tünel kalıp sistemi ile inşa edilen bloklara dışarıdan yalıtım (mantolama) uygulaması yapılmaktadır.

OYAKKENT 1. Etap 1096 Konut (2009)
Proje kapsamında, A blok (zemin+11 kat), B blok (zemin+12 kat) ve C blok (zemin+12 kat) olarak 3 tip blokta; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere farklı büyüklüklerde konutlar mevcuttur.
Her dairede kombi, klimalı salon, modüler hazır mutfak dolapları, mantolama, çelik daire kapısı ve laminat parke yer döşemeleri ile son derece modern tasarlanan proje, bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanları, basketbol sahası, otoparkları ve çocuk oyun parkları ile çağdaş bir yaşam alanına sahiptir.
OYAK üyelerine yönelik olarak başlanan projede konutlar herkese açık olarak satışa sunulmuştur.
Konutlar 20-27 Haziran 2009 tarihlerinde hak sahiplerine teslim edilmiştir.

OYAKKENT 2. Etap 1. Faz 471 Konut İnşaatı (2010)
Proje kapsamında, A blok (zemin+11 kat), B blok (zemin+12 kat), C blok (zemin+12 kat) ve D blok (zemin+12 kat) olarak 4 tip blokta; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere farklı büyüklüklerde konutlar mevcuttur.
Her dairede kombi, klimalı salon, modüler hazır mutfak dolapları, mantolama, çelik dış kapı ve laminat parke yer döşemeleri ile son derece modern tasarlanan proje, bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanları, basketbol sahası, otoparkları ve çocuk oyun parkları ile çağdaş bir yaşam alanına sahiptir.
Konutlar 26 Nisan - 06 Mayıs 2010 tarihlerinde hak sahiplerine teslim edilmiştir.

OYAKKENT 2. Etap 2. Faz 507 Konut İnşaatı
Proje kapsamında, A blok (zemin+11 kat), B blok (zemin+12 kat), C blok (zemin+12 kat) ve D blok (zemin+12 kat) olarak 4 tip blokta; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere farklı büyüklüklerde konutlar mevcuttur.
Her dairede kombi, klimalı salon, modüler hazır mutfak dolapları, mantolama, çelik dış kapı ve laminat parke yer döşemeleri ile son derece modern tasarlanan proje, bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanları, basketbol sahası, otoparkları ve çocuk oyun parkları ile çağdaş bir yaşam alanına sahiptir.
Projenin Mayıs 2012 tarihinde teslim edilmesi hedeflenmiştir.

MAHAL LİSTESİ
OYAKKENT 2. Etap 2. Faz 507 Konut Projesi’nde kullanılan malzeme ve markalar aşağıda belirtilmiştir.

Isıtma Sistemi
 Kombi : Hermetik Kombi (VAILLANT).
 Radyatörler : Panel radyatör (VAIRAD).

Dış Cephe
Mantolama : Tüm Bloklarda, ısı transferini önlemek için bina dışından yapılan yalıtım sistemi ve katlar arası alev geçişini engelleyen taşyünü yangın bariyeri (BAUMIT). Zemin ve 1. kat yüksekliğinde ısı yalıtımı üzerine konstrüksiyonlu, 1.kalite sırlı granit porselen giydirme cephe (SERANİT)

Daire içi Döşeme, İç Duvar ve Tavan Kaplamaları
 Döşeme kaplaması : Salon ve odalar laminat parke (KRONOSWISS), diğer mahaller 1.kalite sırlı granit porselen (SERANİT).
 Duvar : Saten alçı üzerine su bazlı boya.
 Tavan : Saten alçı üzerine su bazlı boya.

Klima
Salonda : Duvar tipi split klima; A sınıfı düşük enerji tüketimli, çevre dostu (McQUAY).

Mutfak
 Dolap ve Tezgah : Endüstriyel Ahşap Kaplamalı alt dolap ve kombi dolap kapakları, parlak lake yüzey üst dolap kapakları, alüminyum alınlıklı laminat kaplama tezgah, alüminyum baza, tezgah üstü metal askı çubuğu (KALE MUTFAK).
 Eviye : Paslanmaz çelik eviye (TEKA).
 Davlumbaz : Paslanmaz çelik (TEKA).
 Ocak : Doğalgazlı, ankastre, set üstü ocak (TEKA).
 Fırın : Elektrikli, ankastre fırın (TEKA).
 Bulaşık makinesi : Yarı ankastre bulaşık makinesi (TEKA).
 Eviye armatürü : Krom kaplamalı (ARTEMA).
 Duvar Kaplaması : Tezgah üstü 60 cm yüksekliğinde 1.kalite granit porselen kaplama (SERANİT).

Banyo
 Asma Tavan : Alçıpan asma tavan
 Küvet / Duş kabini : Genel banyo; akrilik küvet, Ebeveyn
 banyo; akrilik duş teknesi (ARTEMİS). Temper camlı duş kabini (ARTEMİS).
 Lavabo : Genel banyo; tezgah üstü çanak lavabo (VİTRA),Ebeveyn banyo; etajerli lavabo (VİTRA).
 Banyo dolapları : MDF üzeri doğal ahşap kaplamalı dolap ve kapakları, ayna ve ayna üzeri aydınlatma armatürü. (ATAR MOBİLYA).
 Banyo armatürleri : Krom kaplamalı (ARTEMA).
 Aksesuarlar : Kromajlı kağıtlık, havluluk, bornoz askısı, süngerlik.
 Döşeme kaplaması : 1.kalite, sırlı granit porselen kaplama (SERANİT).
 Duvar kaplaması : 1.kalite, sırlı granit porselen kaplama (SERANİT) + Vinil duvar kağıdı (Decori & Decori - VELUDIERI,İTALYA).

Pencere ve Kapı
 Pencere : Sert PVC çerçeveli, çift açılımlı ve ısı kontrollü çift cam (EGEPEN).
 Balkon Kapısı : Sert PVC çerçeveli, çift açılımlı ve ısı kontrollü çift cam (EGEPEN).
 Daire Giriş Kapısı : Endüstriyel ahşap kaplamalı çelik kapı (SUR Çelik Kapı)
 Daire İç Kapılar : Endüstriyel ahşap kaplamalı kapı. Salon, mutfak ve koridorda satine camlı (TEKAĞAÇ).

Bina içi Ortak Mahaller
 Döşeme : Zemin kat; Bursa açık bej doğal mermer kaplama,
 Üst katlar; 1.kalite, sırlı granit porselen kaplama (SERANİT).Merdiven
 Servis merdiveni : Rosalya light doğal mermer kaplama.

Asansör
Her blokta 2 adet; 8 kişi- 630kg/adet (MİNİMAK).

Jeneratör ve TV
 Jeneratör : Kısmi çevre aydınlatma ve her blokta ortak mahaller, blok girişi ve asansör için.
 TV : 32 kanal açık yayın, D-Smart ve Digitürk alt yapısı.

Su deposu
Merkezi kullanma suyu, yangın suyu ve sulama suyu deposu.

Otopark ve Site Girişi
Konut başına minimum 1 adet olmak üzere peyzaj projesine göre belirlenecek açık otopark alanları, çevre duvarı, güvenlikli ve bariyerli site girişi.

Elektrik ve Güvenlik sistemleri
 Görüntülü interkom (Siyah - Beyaz).
 Her odada TV sistemi.
 Her odada telefon sistemi.
 Tamamı güvenlik hatlı ve çocuk korumalı prizler.
 Mutfakta doğalgaz kaçağına karşı doğalgaz alarm detektörü (NADE).
 Banyolarda havalandırma aspiratörü (AIRLUKS).
 Daire içi panoda hayat koruma eşikli kaçak akım rölesi.
 Ortak alanlarda yangın ihbar sistemi.
 Acil ve yön aydınlatmaları (acil durumda devreye giren).

Çevre ve Oyun alanları
 Peyzaj düzenlemesi
 Kent mobilyaları (Bank ve piknik masaları).
 Çocuk oyun alanları.
 Çok amaçlı spor sahası; Tenis kortu ve Voleybol sahası (ortak kullanımlı), Tek pota mini basketbol sahası.

SIKÇA SORULAN SORULAR
OYAKKENT Projesi (Genel)

OYAKKENT Projesi konum olarak nerededir?
Proje; İstanbul Başakşehir ilçesinde olup, doğusunda Başakşehir 4. ve 5. Etap, güneyinde Onurkent, batısında Kayaşehir konut projeleri yer almaktadır. 3. Çevre yolu bağlantı aksı projenin yakınından geçmektedir.
Konutlar; İkitelli - Mahmutbey kavşağından 8 km kuzeyde, İstanbul Atatürk Havalimanına 16 km ve Harp Akademileri kavşağına (Maslak kavşağı) 26 km mesafededir.

OYAKKENT Projesine ulaşım imkanları (toplu taşıma vb.) nasıldır?
Projeye ulaşım, toplu taşıma araçlarıyla (İETT otobüsleri, minibüs, vb.) aşağıda belirtilen güzergahlar arasında sağlanmaktadır.

İETT Otobüs Hatları:
 89C Başakşehir 4. - 1.Etap - Taksim
 98 Başakşehir 4.Etap - Bakırköy
 78B Başakşehir 4.Etap - Yenibosna Metro
 78M Başakşehir 4.Etap - Mecidiyeköy
 98H Başakşehir 4.Etap - Bakırköy
 78 Başakşehir 4. - 1. Etap - Eminönü
 146M Başakşehir 4. - 1.Etap - Mecidiyeköy
 397B Başakşehir 4. - 1. Etap - Zeytinburnu Metro
 146B Başakşehir 4. Etap - Eminönü

Minibüs Hatları:
 Başakşehir - Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü önü
 Başakşehir - Topkapı
 Başakşehir - Şirinevler
 Ayrıca yapımı devam eden "Metro Sistemi" inşaatı ile ulaşım imkanı , Bağcılar - Başakşehir arasında sağlanacaktır.

OYAKKENT Projesine yakın hastane, okul ve alışveriş merkezleri hangileridir?

Hastaneler :
 Başakşehir Devlet Hastanesi – 1,5 km - Başakşehir 4.Etap 1.Kısım İETT Son Durak Karşısı
 Başakşehir Tıp Merkezi - Başakşehir 1,5 km - 1.Etap Girişi
 Özel Batı Bahat Hastanesi - Başakşehir 5 km - Avrupa Konutları Karşısı
 İstanbul Hospital - Başakşehir 8 km - Eski Star Binası Arkası
 TEM Hospital - Başakşehir 10 km - Mahmutbey Gişeleri Yanı

Okullar :
 Oyakkent İlköğretim Okulu - 0 km - Oyakkent 1. Etap Kuzey Cephesi Bitişiğinde
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akşemsettin İlköğretim Okulu - 2 km - Başakşehir

5.Etap 1.Kısım
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu - 2 km -

Başakşehir 5.Etap 2.Kısım
 Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu - 2 km - Başakşehir 1.Etap
 Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu - 2,5 km - Başakşehir 4.Etap 1.Kısım
 Çınar Koleji - 2,5 km - Başakşehir 4.Etap 1.Kısım
 Ensar Koleji - 3 km - Başakşehir 5.Etap 2.Kısım
 Burç Koleji - 3,5 km - Başakşehir 5.Etap 2.Kısım
 Başakşehir Lisesi - 4 km - Başakşehir 4.Etap 2.Kısım

Alışveriş Merkezleri :
 ŞOK Market – Site Girişine 200 m.
 Terasium Alışveriş Merkezi – 1 km – Başakşehir 5. Etap
 Tansaş - 2 km - Başakşehir 5.Etap
 Arterium Alışveriş Merkezi ( MM Migros ) – 3 km – Başakşehir 1. Etap
 Olimpa Alışveriş Merkezi – 3 km – Başakşehir 2. Etap
 Kiler - 3 km - Başakşehir 4.Etap 2.Kısım
 Tansaş - 6,5 km - İkitelli Organize Sanayi Bölgesi
 Deposite Outlet - 6 km - İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Girişi (OYAKKENT servisleri mevcuttur)

OYAKKENT Projesinin önümüzdeki yıllardaki gelişimi nasıl olacaktır?

OYAKKENT Projesi; konut iç-dış tasarımı, depreme karşı güvenli yapım sistemi, konumu, ulaşım kolaylığı, çevre düzenlemesi, fiyat-ödeme koşulları vb. özellikleriyle müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Proje; uluslararası kalite standartlarını benimsemiş, inşaat sektöründe marka olarak fark yaratmış OYAK İNŞAAT güvencesinde yapılmaktadır.
Proje, sürekli gelişen ve gelişmeye açık bir bölgededir. OYAKKENT çevresinde yer alması planlanan Başakşehir Kent Merkezi ve inşaatları devam eden Sular Vadisi Projesi (alışveriş olanakları, ofisler, konaklama-otel birimleri, konut yaşam birimleri, kültür etkinlik merkezleri, sergi-fuar, spor ve rekreasyon alanları), metro istasyonları, yerli ve yabancı yatırımcıların otel-iş merkezi gibi projeleri bölgeye ayrı bir hareket kazandıracaktır.
OYAKKENT Projesi içerisinde yer alan ticaret alanlarındaki yatırımlar, konut projelerinin gerçekleşmesine paralel olarak planlanmaktadır.
OYAKKENT 2. Etap 2. Faz 507 Konut Projesi

OYAKKENT 2. Etap Projesinin arsa alanı, blok adedi ve konut adedi nedir?

OYAKKENT 2. Etap Projesi, 88.147,72 m2 arsa alanı üzerinde, 2 faz halinde yapılacak toplam 19 blok ve 978 konut olarak planlanmıştır. 2. Etap 1. Faz 471 konut projesi Nisan 2010 tarihinde teslim edildi. 2. Etap 2. Faz konut projesinde, 10 blokta 507 konut mevcuttur.

OYAKKENT 2. Etap 2. Faz Projesinin başlangıç ve bitiş tarihi nedir?

21 Ekim 2009 tarihinde başlanan projede, Mayıs 2012 tarihinde konutların hak sahiplerine teslim edilmesi hedeflenmiştir.

OYAKKENT 2. Etap 2. Faz Projesinde bloklar kaç katlıdır ve daire tipleri nelerdir?

Projede A (zemin+11 kat), B (zemin+12 kat), C (zemin+12 kat) ve D (zemin+12 kat) olmak üzere dört tip blok mevcuttur. Net alanları 45,83 m2 — 140,65 m2 arasında değişen (1+1), (2+1), (3+1) ve (4+1) olmak üzere farklı daire seçenekleri bulunmaktadır.

Konutlarda net ve brüt alana neler dahildir?

Brüt alan; dairenin inşa edilen tüm alanlarının toplamıdır. Bu alana balkonlar, iç ve dış duvarlar dahildir (dış duvar iki bağımsız bölüm arasında teşkil edilmişse, metrekare alana yarı yarıya dağıtılmıştır). Kat holleri, bodrum, sığınak, teknik mahaller, merdivenler ve asansör boşlukları projedeki brüt alan tarifine dahil değildir.
Net alan; daire içerisindeki duvarlar arasında kalan temiz alandır. Bloklarda bu alana balkonlar dahildir. Tüm iç ve dış duvarlar ile kapı ve pencere şeritleri dahil değildir.

2. Etap 2. Faz Projesi’nde kaç adet (1+1), (2+1), (3+1) ve (4+1) daire bulunmaktadır?

1. Faz 471 Konut Projesi’nde, 42 adet (1+1) daire, 79 adet (2+1) daire, 326 adet (3+1) daire ve 60 adet (4+1) daire bulunmaktadır.

Bloklarda (1+1), (2+1), (3+1) ve (4+1) daireler hangi katlarda bulunmaktadır?

 Proje genelinde, A tipi bloklarda (1+1) daireler 11. katlarda; (2+1) daireler zemin ve 1. katlarda;
 (3+1) daireler zemin ve 11. kat dışındaki tüm katlarda bulunmaktadır.
 B tipi bloklarda (1+1) daireler 12. katlarda; (2+1) daireler zemin ve 1. katlarda; (3+1) daireler zemin ve 12. kat dışındaki tüm katlarda bulunmaktadır.
 C tipi bloklarda (1+1) daireler 12. katlarda; (2+1) daireler zemin katlarda; (3+1) daireler 12. kat dışındaki tüm katlarda; (4+1) daireler zemin kat, 1. kat ve 12. kat dışındaki tüm katlarda bulunmaktadır.
 D tipi bloklarda tüm katlarda (1+1) ve son kat hariç tüm katlarda (2+1) daireler bulunmakta, (3+1) ve (4+1) daire ise bulunmamaktadır.

Bloklarda deprem güvenliği nasıl sağlanmaktadır ve inşaat yapım sistemi nedir?

Deprem güvenliği; "Radye Jeneral Temel", tamamen betonarme taşıyıcı perdelerden oluşan "Tünel Kalıp Sistemi" ve "C30" hazır beton sınıfı ile sağlanmaktadır. Arazinin Zemin Etüt Projeleri Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yapılmıştır.

Konutlarda ısınma nasıl sağlanmaktadır?

Konutlarda ısınma ve sıcak su, mutfaklardaki “Hermetik (bacasız) kombi” ile sağlanmaktadır. Konut iç mekanlarında panel tipi radyatör kullanılmaktadır.

Bloklarda ısı yalıtımı var mıdır?

Bloklarda, ısı transferini önlemek için bina dışından "Mantolama" yalıtım sistemi yapılmaktadır.

Bloklarda su deposu var mıdır?

Projede, sitenin yedek su ihtiyacı merkezi su deposu ile karşılanmaktadır.

Site içi alanlarda jeneratör var mıdır?

Site kapsamında; ortak alanlar, blok girişleri ve asansörler için jeneratör bulunmaktadır.

Site içerisinde otoparklar mevcut mudur?

Site içerisinde konut adedi kadar açık otopark yeri planlanmıştır. Ayrıca peyzaj projesine göre sayısı belirlenecek ilave açık otoparklar olacaktır.

Bloklarda kaç asansör bulunacaktır?

Her blokta 2 adet 8 kişi - 630 kg kapasiteli asansör bulunmaktadır.

Daire içinde ve dışında yangın, doğalgaz kaçağı, vb. gibi tehlikelere karşı alınan önlemler nelerdir?

Bloklarda ortak alanlarda (her katta) yangın dolapları mevcuttur. Binaların elektrik şaftlarında yangın ihbar sistemi, servis ve acil kaçış merdivenlerinde basınçlandırma sistemi vardır. Ayrıca sitede yangın hidrantları bulunmaktadır. Doğalgaz kaçağı için dairelerin mutfaklarında ve doğalgaz şaftlarında doğalgaz dedektörü mevcuttur. Doğalgaz kaçağı, yangın veya deprem durumunda otomatik gaz kesme sistemi ile binanın ana doğalgazı kesilecektir.

Sosyal alanlarda neler mevcuttur?

Site içerisinde; bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanlar, kent mobilyaları, çocuk oyun alanları, oturma alanları ve spor sahası planlanmıştır.

Siteye giriş ve çıkışlar nasıl olacaktır?

Etrafında çevre duvarı bulunan siteye giriş ve çıkışlar, güvenlik kontrollü ve bariyerli sistemle sağlanacaktır.

Bloklarda yönetim odası ve kapıcı dairesi var mıdır?

Her blokta kapıcı dairesi ve site içinde tüm siteye hizmet verecek Site Yönetim binası mevcuttur.
Dairelerden, interkom sistemi ile blok giriş kapısına ve giriş güvenlik noktasına irtibat sağlanabilmektedir.

Projede engellilere yönelik düzenlemeler mevcut mudur?

Projede; blok girişlerinde engelli rampası, çevre düzenlemelerinde ve yürüme yollarında kolay ulaşım olanakları planlanmıştır.

2. Etap 2. Faz Konutların kat mülkiyet tapusu ne zaman verilecektir?

2. Etap’ta 978 konut bulunmaktadır. 2. Etap 1. Faz 471 konutun Kat Mülkiyetli Tapuları Temmuz 2010 tarihinde hak sahiplerine teslim edildi. 2. Etap 2. Faz 507 konutun Kat Mülkiyetli Tapuları, 2. Faz’ın teslimini takiben teslim edilecektir.

2. Etap Projesi’nde inşaat aşamasında konutlar görülebilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kuralları ve kaza riskleri nedeniyle, konut alacak müşterilerin inşaat sahasına girmeleri sağlanamamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Kayaşehir

Kullanıcı Menüsü

İletişim

BAŞAKLAND EMLAK KONUT DANIŞMANLIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Başak Mah. Yeşilvadi Cad. Metronom AVM. K.2 D.51 5.Etap Başakşehir - İstanbul

Telefon : 02124879044
Faks : 02124875944
GSM : 05358221523


Anket

Sizce en uygun gayrimenkul edinme şekli hangisidir ?
 Peşin olarak
 Banka kredisi ile
 Çevreme Borçlanarak
 Projenin Özel Taksit İmkanıyla
 Bu krizde zannetmiyorum
Anket Sonuçları

Döviz Bilgileri

TCMB Alış Satış
 EUR 2.8914 2.8966
 USD 2.2789 2.283
 GBP 3.6343 3.6533

Oda Sayısı

Belirtilmemiş (7)
Stüdyo Tipi (5)
1+1 (3)
2+1 (6)
3+1 (20)
4+1 (9)
5+1 (0)
6+1 (1)
3+2 (0)
4+2 (0)
5+2 (0)
6+2 (1)
7+2 (2)
8+2 (1)
9+2 (0)
10+2 (1)
8+3 (0)
9+3 (0)
10+3 (1)
BAŞAKLAND EMLAK KONUT DANIŞMANLIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
Adres : Başak Mah. Yeşilvadi Cad. Metronom AVM. K.2 D.51 5.Etap Başakşehir - İstanbul
Telefon : 02124879044 Faks : 02124875944 E-Posta : basakland@hotmail.com
    325208 Kaynaklar